90 28 200 0920 تماس بگیرید.

خانه » آموزشی » نصب ترمو وود چگونه است؟

نصب ترمو وود چگونه است؟

نصب ترمو وود روی نما و تابلو تبلیغاتی

امروزه استفاده از ترمو وود برای نما ساختمان و تابلو های تبلیغاتی مورد استقبال چشمگیری قرار گرفته است. از این رو نصب آن مهم ترین مرحله در تعیین ضمانت چوب نما می باشد. ما سعی میکنیم بطور خلاصه مراحل نصب استاندارد را برای شما توضیح دهیم.

ابتدا پیش نیاز های زیر را رعایت کنید:

1. قبل از خرید چوب ترمو از اصالت چوب مطمئن شوید.

2. در هنگام حمل و تخلیه دقت فرمایید که به چوبهای ترمووود آسیبی نرسد.

3. نصب چوبهای ترمووود را در مرحله آخر کار خود شروع کنید. در حین عملیات ساختمانی عموماً فضا پر از گرد و خاک است و روی چوب براحتی می نشیند.

4. چنانچه می خواهید به مدت چند روز چوبهای ترمووود را انبار کنید، حتماً در محلی بچینید که سطح صاف و تراز داشته باشد. ناصاف بودن سطح موجب ایجاد موج و تاب در طول پروفیل می شود.

5. در صورتی که چوبها بصورت بسته بندی پالت می باشد، جهت قراردادن هر پالت روی پالت بعدی 6 الی 10 سانت فاصله بگذارید.

6. در محل انبارش، روی چوبهای ترمووود را کاملاً با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید و از گرد و غبار و رطوبت آنرا محافظت کنید.

7. در هنگام نصب نیز جهت نگهداری از چوبهای در حال کار باید تمام موارد بالا را رعایت نمود.

8. چنانچه چوبی دچار آسیب شده است آنرا جدا کرده و یا قسمتی که دچار مشکل شده است را بریده و کنار بگذارید.

9. جهت زیرسازی از چوب سفید زیر کار 30*20 بهمراه قوطی آهنی 40*40 استفاده کنید.

10. بهتر است قبل از نصب نهایی چوب های ترمو را با رنگ های مخصوص ضد آب و ضد UV رنگ آمیزی کرد. برای رنگ حتما دوبار چوب را رنگ کنید.

11. نکته ساده ای که متاسفانه عده ای رعایت نمی کنند نصب روی چوب ترمو می باشد. در ترمو فنلاندی بدلیل گره های پروانه ای روی کار مشخص است اما در صورت مشخص نبودن گره های پروانه ای برا تشخیص روی چوب به سطح مقطع چوب نگاه کنید. باید مرکز نیم دایره های سطع مقطع چوب به سمت بیرون باشد برای روشن شدن مطلب به عکس زیر توجه فرمایید.

شروع نصب نما:

1. قبل از شروع زیر سازی در نما مطمئن شوید که سطح زیرین تراز باشد.

2. ضخامت مورد نیاز سیمان به عنوان یک سطح تراز پشت زیرسازی چوبی ترمو حداقل 4 سانتیمتر باشد.

3. درصورتیکه نما ترکیبی است و از متریالهای دیگری نیز استفاده شده است، مطمئن شوید که مجموع ضخامت زیرسازی و پروفیل ترمو، محاسبه شده باشد.

4. از نصب مستقیم چوب ترمو به دیوار خودداری کنید.

5. از نصب مستقیم چوب ترمو به قوطی آهنی خودداری کنید. لازم است بین چوب ترمو و قوطی آهن، چوب قرار گیرد بدلیل تفاوت دمایی در زمستان و تابستان و تفاوت رسانایی گرمایی چوب و فلز حتما ترمو را روی چوب کار کنید.

6. هنگام نصب پروفیل های SHP برای نما حدود 3 الی 2 میل در عرض و نیم سانتیمتر از دو طرف طول پروفیل فاصله بگذارید. چوب در معرض تغییرات آب و هوایی تغییر ابعاد پیدا می کند و باید امکان تغییر عرض را داشته باشد. در پروفیل های UTV بدلیل طراحی خاص مقطع نیاز به تعبیه فاصله نیست و تنها در دو انتهای طولی پروفیل باید نیم سانتیمتر فضا در نظر گرفته شود.

7. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استفاده بیش از حد قوطی اجتناب کنید، برای تمامی برش های بالای۲۰ سانتیمتر آهن کشی لازم است.

8. فاصله پروفیل های چوب زیرسازی از یکدیگر باید 60 سانتیمتر باشد.

9. فواصل مهار پیچ های چوب زیرسازی ترمو بر سطح زیرین از یکدیگر ۵۰ سانتیمتر باشد.

10. فواصل پیچ های چوب زیرسازی ترمو از کله چوب تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتیمتر باشد.

11. جهت پیچ کردن ابتدا با دریل چوب زر کار را بعد از سوراخ کاری بر روی قوطی پیچ کرده سپس ترمو را بعد از سوراخ کاری با دریل روی چوب زیر کار پیچ کنید حتما از پیچ های ضد آب استفاده کنید.

12. چوبهای زیرسازی نیاز به رنگ ندارند.

پیچ ها و اتصالات:

1. جهت اتصال چوب ترمو به زیرسازی اولین گزینه پیچ ضد آب (رنگ کوره ای) با ابعاد 4 سانتی متر می باشد. استفاده از پیچ با قطر بیشتر بدلیل امکان ایجاد ترک در چوب توصیه نمی گردد، همچنین پیچ با طول بلندتر بستگی به مشخصات چوب زیرسازی دارد استفاده از پیچ MDF به علت زنگ زدگی توصیه نمی شود.

2. گزینه بعدی جهت اتصال چوب ترمو، میخ استیل رزوه شده با سرگرد و قطر 2.1 یا 2.5 میلیمتر است که با استفاده از نیل گان باید نصب گردد. این اتصال برای نماهایی که در معرض باد نباشد توصیه می گردد.

3. حتی الامکان بر روی گره های چوب (ترمووود) پیچ یا میخ نصب نشود.

4. فاصله محل پیچ یا میخ باید حداقل 4 میلیمتر از لبه کار باشد.

5 . در مکان هایی که وزش باد شدید است از اتصال دوبل استفاده می شود. در این حالت دو پیچ در عرض پروفیل نصب می شود که حداقل فاصله از لبه 19 میلیمتر است.

6. هنگام دریل پیچ نیروی کافی وارد کنید، پیچ باید همسطح چوب نصب شود، از فرورفتگی یا بیرون زدگی پیچ از سطح چوب اجتناب شود به هیچ وجه چوب را بدون سوراخ کاری با دریل مستقیم به ترمو پیچ نکنید.

شروع نصب کف(DEC):

1. برای نصب ترمو دک در محلهایی که اطراف آن بسته است نظیر تراس، شیب بندی سطح باید به سمت کف شور بوده و محل خروج آب تعبیه شده باشد.

2. مجموع ارتفاع زیرسازی و دک را در نظر بگیرید تا مشکلی پس از نصب در خصوص محل بازشو درها یا پله بوجود نیاید.

3. زیر سازی دک بهتر است با چوب 42*42 انجام شود.

4. نصب پروفیل های دک به زیرسازی با استفاده از کلیپس مخصوص صورت می پذیرد، هیچگاه پیچ از رو بکار نبرید. با این نکته که تنها آخرین پروفیل با پیچ از رو نصب می شود.

5. فاصله چوبهای زیرسازی از یکدیگر باید 40 یا 50 سانتیمتر باشد.

6. فواصل مهار پیچ های چوب زیرسازی بر سطح زیرین از یکدیگر ۵۰ سانتیمتر باشد.

7. فواصل پیچ های چوب زیرسازی ترمو از کله چوب تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتیمتر باشد.

8. جهت تراز زیرسازی از وسایل دقیق استفاده کنید.

9. بین لبه های انتهایی کار یک سانتیمتر برای عبور آب فاصله بگذارید.

10. جهت پیچ کردن از پیچ سر مته می توانید استفاده کنید و پیچ را مستقیماً روی سطح دریل کنید.

11. چوبهای زیرسازی نیاز به رنگ ندارند. در صورتیکه چوبها در مجاورت خاک یا باغچه باشد برای جلوگیری از رشد قارچ جهت زیرسازی بهتر است از چوب اشباع استفاده شود.

نکات عمومی در طراحی و کاربرد ترمووود

جهت طراحی نمای ساختمان با پروفیل های چوب ترمو، موارد زیر و همچنین تصاویر متن می تواند راهنمای کلیات طراحی باشد. این موارد عمومی است و گاهی بسته به طراحی خاص هر ساختمان می تواند کمی متفاوت باشد.

در مورد استفاده از چوب ترمو در هر آب و هوایی نگرانی نداشته باشید، تنها با رعایت برخی نکات ساده و اصول کلی در طراحی نما، نمایی ضد رطوبت و پوسیدگی خواهیم داشت که در سالهای آتی علاوه بر حفظ ظاهر زیبای ساختمان، هزینه تعمیر و نگهداری کمی خواهد داشت.

در طراحی و کاربرد چوب در نما باید گیاهان و درختان پیرامون ساختمان را در نظر داشت. چوب ترمو نباید در تماس سطحی مستقیم با درخت و گیاه باشد، اینکار باعث رشد کپک و قارچ در آن محل خواهد شد.

همواره دو بخش مهم زهشکی آب و تهویه هوا را در نمای ترمو باید رعایت نمود. حدفاصل چوب ترمو و متریالهای دیگر بکاربرده شده در نما و یا در و پنجره ها، باید اجازه عبور صحیح آب و تهویه هوا را بدهد.

در طراحی نمای چوبی (ترمووود) باید حتما در پایین و بالای نما (لبه ابتدا و انتها) اجازه عبور عمودی هوا به پشت نما را بدهد ولی این فاصله باید بگونه ای باشد که آب به پشت نما نفوذ نکند. این امر موجب جلوگیری از رشد قارچ می شود و اجازه خشک شدن نما پس از بارندگی را براحتی می دهد.

در جایی که نمای چوبی (ترمووود) به زمین می رسد جهت جلوگیری از فرسایش چوب باید 20 سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

در محل تلاقی پروفیل های چوبی با در و پنجره ها و پشت بام باید از فلاشینگ فلزی(درزپوش) مناسب استفاده کرد. فلاشینگ ها باید طوری نصب شود که آب جاری شده روی نما را از چوبها دور کنند و به کناره ها هدایت کنند و حدود 1 سانتیمتر با چوب در نقطه اتصال فاصله داشته باشند.

همیشه تا جایی که می توانید کناره ها و ابتدا و انتهای کار را کاملاً درزبندی کنید. درزبندی صحیح از نفوذ رطوبت جلوگیری کرده و عمر نمای شما را افزایش می دهد.

فاصله زیر سازی

جهت ایجاد گردش بهینه هوا در پشت نما حداقل فاصله 19 میلیمتر از بدنه ساختمان باید رعایت شود. این فاصله با استفاده از چوب زیرسازی ایجاد می گردد. حداکثر فاصله در صورتی که هم قوطی کشی آهن و هم چوب اشباع زیر سازی استفاده شود این فاصله به 120 میلیمتر می رسد.

چوب در معرض تغییرات آب و هوایی حدود 5 % تغییر ابعاد می دهد، پروفیل های UTV بدلیل وجود فاق و زبانه، فضای کافی جهت افزایش و کاهش ابعاد را دارد، در پروفیل های SHP این فضا وجود نداشته و بین نصب هر پروفیل و دو طرف انتهایی پروفیل باید این فضای اضافه را در نظر گرفت.

چوب زیرسازی

چوب زیرسازی می تواند از جنس ترمو یا چوب معمولی باشد و ضخامت حدود 2 الی 3 سانتی متر داشته باشد.

اقدامات نهایی

ترمووود یک محصول بادوام است که برای سالها بدون اینکه روکش یا پوششی به آن اضافه کنیم باقی می ماند، اما به هر حال چوب یک ماده طبیعی و زنده است و در مقابل نور خورشید و شرایط جوی دچار رنگ پریدگی و ترک می شود. برای جلوگیری از این عمل، لازم است سطح ترمووود با یک لایه رنگ مخصوص پوشیده شود، رنگ های مخصوص که اغلب رنگدانه کمی دارند و شفاف هستند، با ایجاد یک لایه محافظ در برابر اشعه UV آفتاب، از تغییر رنگ چوب جلوگیری می نماید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button